Niklas Mutru urheilutoimenjohtajaksi

1.7.2022

Niklas Mutru on aloittanut FC Kontun urheilutoimenjohtajana 1.7.2022.

Hän johtaa seuran urheilu- ja valmennustoimintaa ja toimii lisäksi 11v11 – ikävaiheen vastuuhenkilönä.

”Seurassa on tehty pitkäjänteistä työtä rakenteiden saamiseksi sellaiselle tasolle, että aidosti laadukasta toimintaa voidaan toteuttaa joka päivä. Nyt palaset alkavat olemaan paikoillaan ja seuraavien kausien aikana lähdetään nostamaan seuran urheilullista puolta uudelle tasolle. Konkreettisten toimenpiteiden kautta on tarkoitus tuottaa entistä enemmän kilpailullisia ikäluokkia ja pelaajia, mutta pidämme huolen siitä, että myös harrastepelaajien arki on laadukasta. On aika palauttaa Kontu entiseen loistoonsa” – Niklas kertoo tulevasta.

Niklas on toiminut päätoimisesti jalkapallon parissa vuodesta 2017 mm. valmentajakouluttajana, junioripäällikkönä, kaupunginosavastaavana sekä valmentajana. Ennen FC Kontua hän työskenteli päätoimisesti HJK:lla. Hän viimeistelee opintojaan Lapin Ammattikorkeakoulun ”Futis-amkissa”,’ työstäen parhaillaan opinnäytetyötään toimeksiantona Palloliitolle ja valmistuu loppuvuodesta 2022 nimikkeellä Liikunnanohjaaja (AMK). Osana opintojaan hän suorittaa myös kasvatustieteiden perusopinnot Lapin yliopistossa. Aiemmin hän on suorittanut Liikunnan ammattitutkinnon sekä UEFA B-lisenssin ja lasten valmennuksen erikoiskoulutuksen C+.