Tule valmentajaksi FC Kontuun!

5.1.2021

FC Kontu panostaa voimakkaasti valmennukseemme, jotta voimme mahdollistaa junioritoimintamme pelaajan kehittymisen omaan huippuunsa. Etsimme valmentajia erilaisiin rooleihin seuraamme, joten tule rohkeasti mukaan!

Tavoitteellisen ja elinvoimaisen ikäluokkamallin perustana ovat pelaajalähtöiset valmentajat, seuran yhteiset toimintaperiaatteet, toimintatavat ja yhteinen arvomaailma. FC Kontu on yli tuhannella pelaajallaan Helsingin alueen isoimpia jalkapalloseuroja, toimintamme kattaa aina perhefutareista aikuisiin asti. 

Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden kehittyä seuran jatkuvalla tukevalla sparrauksella ja lisäksi tarjoamme mahdollisuuden kouluttautua omien kykyjesi ja tahtotilasi mukaisesti aina Uefa lisenssikoulutuksiin asti. Lähdemme siitä, että saat seuran puolesta kaiken tarvitsemasi, jotta voit aidosti keskittyä olennaiseen. Käytössäsi on ensiluokkaiset varusteet sekä olosuhteet; omat hallimme ja kenttämme antavat mahdollisuuden rakentaa arjestasi aidosti mielekkään ja toimivan kokonaisuuden. Hyvin tehdystä työstä maksamme tuntuvan korvauksen. Kentällä et ole yksin, päätoimiset työntekijämme ovat aidosti jalkautuneina kentälle ja tukenasi arjessa.

”Valmentajayhteisömme on tiivis ja sparraava. Näkemyksiä pääsee vaihtamaan rakentavassa hengessä, eikä yksinäisyyden tunnetta pääse syntymään. Vaatimustaso on kaikilla korkea ja tekemisen laatu halutaan viedä huippuunsa. Seura tukee ja mahdollistaa kouluttautumisen ja kehittymisen niin pitkälle kuin omat rahkeet riittävät” 
Niklas Mutru, Junioripäällikkö, Vastuuvalmentaja

“Olen valmentanut Pojat 2007 joukkueessa sen perustamisesta asti. FC Kontu on ollut mukava ympäristö valmentaa ja seuralta olen saanut valmennustyöhön tukea koko tämän ajan jakson ajan. Mielestäni tällä hetkellä aloittavien ja nuorten ikäluokkien saama tuki alkaa olemaan sellaista, millä turvataan laadukas valmennustyö myös pelaajien kehittyessä. Itse olen kokenut, että FC Kontu on seurana mahdollistanut minulle valmentajana kehittymisen toiveideni mukaan. Seura on tarjonnut mahdollisuuden piirin ja liiton järjestämiin koulutuksiin sekä myöskin sisäisiin koulutuksiin. Osaamisen tasoa on pyritty seuraamaan ja kehittämään valmennuspäällikön tuella erilaisten seurantamenetelmien, palaverien sekä myös harjoitusten ja ottelutapahtumien tutoroinnin/reflektointien avulla.” 
- Ismo Airio Vastuuvalmentaja

Kontulaisia valmentajia yhdistää

 • Halu kehittää itseään ja muita ympärillään 
 • Halu kehittää pelaajia kokonaisvaltaisesti  
 • Hyvät vuorovaikutustaidot 
 • Sitoutuminen yhteiseen tahtotilaan ja valmennuslinjaan 

Tarjoamme

 • Kattavan valmennuslinjan
 • Viikoittaisen sparrauksen valmennuspäällikön kanssa
 • Mahdollisuuden kouluttautua omien kykyjen ja halujen mukaisesti
 • Kuukausikorvauksen

Lähetä hakemuksesi sähköpostilla Valmennuspäällikkö Topi Leinonen, topi.leinonen@fckontu.fi

 • Nimi ja yhteystiedot 
 • Tavoitteesi valmentajana 
 • Valmennuskokemus 
 • Voimassa olevat valmentajalisenssit/käydyt koulutukset 
 • Muu koulutustausta 
 • Palkkiotoive 
 • Ikävaihe, jota olet kiinnostunut valmentamaan