Vuoden 2023 valmentajakoulutukset aloitettu suurella suosiolla

8.2.2023

Vuoden 2023 palloliiton koulutukset on lähtenyt käyntiin Futisvalmentajan Startti koulutuksella. 
Ensimmäiseen koulutukseen ilmoittautui liki 20 valmentajaa. Koulutukset järjestetään tänäkin vuonna osana Palloliiton VOK- projektia (valmennusosaamisen kehittäminen). FC Kontu vetää projektia ja mukana ovat yhteistyöseurat Valtti, LPS, FC Viikingit & HerTo. Seuran VOK vastuuna tänäkin vuonna on valmennuspäällikkö Imran Qureshi. 


Vuonna 2022 järjestetyissä Futisvalmentajan Startti ja Ikävaihekoulutuksista on ”päässyt läpi” yli 50 valmentajaa kaikista yhteistyöseuroista. Seuran tavoitteena on jatkaa siitä mihin jäätiin viime vuonna ja edelleen kouluttaa valmentajia, jotta jokaisen joukkueen valmennus olisi lapsilähtöistä ja laadukasta. Vuoden 2023 tavoitteena on myös ylittää 50 koulutetun valmentajan raja. Jokaista seurassa toimivaa valmentajaa kannustetaan ainakin suorittamaan Futisvalmentajan Startti koulutus.

Lisää tietoa tulevista koulutuksista löydät täältä. Kaikissa valmentajakoulutuksiin liittyvissä asioissa, voitte olla yhteydessä valmennuspäällikköön.


Imran.qureshi@fckontu.fi

044 089 0094